Van, akinek könnyen megy és vannak, akik heteket, hónapokat gondolkodnak egy döntés meghozatala előtt. Az életünk során mindannyian találtuk már magunkat olyan helyzetben, amikor nem tudtuk mi legyen a következő lépés. A munkánkkal, illetve a magánéletünkkel kapcsolatos döntések meghozatala sohasem könnyű és minél tovább halogatjuk a döntést, annál hosszabb ideig leszünk stresszes helyzetben.
A döntéseket csupán halaszthatjuk
A döntésképtelenség egyfajta önvédelmi mechanizmus, amely attól véd meg bennünket, hogy együtt kelljen élnünk a hibás döntésünk következményeivel. Az életben a döntéseket nem tudjuk elkerülni, csak az a kérdés mennyi ideig van mód a halasztásukra. Mindig eljön az a pont, amikor már abba kell hagynunk a halogatást.
Adjunk magunknak határidőt
A folytonos halogatást elkerülhetjük, ha határidőt jelölünk ki és persze be is tartjuk. A téma hangsúlyosságától függően szabjuk rövidre az időkeretet, amit a döntéshozatalra adunk magunknak. Ne áltassuk magunkat azzal, ha majd odajutunk akkor átgondoljuk alaposabban. Inkább tűzzük célul, hogy holnap két órát azzal fogunk eltölteni, hogy mérlegeljünk minden érvet és lehetőséget és meghozzuk a döntést az adott ügyben.
Ne ítélkezzünk saját magunk felett
A nehéz döntéshozatalban nagy szerepet kap az alacsony önértékelés, illetve a negatív, önkritikus nézőpontok, amelyekkel aláássuk és megkérdőjelezzük a saját kompetenciánkat. Ha rajtakapjuk magunkat, hogy már megint kisebbé tesszük magunkat, akkor ellensúlyozzuk azzal, hogy a fókuszt áttesszük arra, amiben jók vagyunk. Segíthet, ha kisebb döntések elé állítjuk magunkat és elismerjük, hogy képesek vagyunk a döntéshozatalra. Ezzel a módszerrel a döntési képességünk, mellett az önbizalmunkat is növelhetjük. Ha sokat aggodalmaskodunk emiatt kérhetjük kineziológus szakember segítségét.
Csökkentsük a lehetőségek számát
Minél többféle lehetőségből válaszhatunk, annál nehezebbé válhat a döntés. Zárjunk ki már első körben minden olyan opciót, amely nem teljesen tökéletesen szolgálja a kitűzött célunkat. Minél tisztábban látjuk a lehetőséget, annál könnyebben fogunk elköteleződni a számunkra leginkább megfelelő mellett. Ha már döntöttünk, ne kezdjük a „mi lett volna ha” kezdetű kérdések sorolását. Koncentráljunk inkább arra, hogyan hozhatjuk ki az adott helyzetből a lehető legtöbbet.
Támaszkodjunk a számokra
Az életünk valóban nagy döntéseit szinte soha nem számok alapján tudjuk meghozni, ez azonban nem zárja ki, hogy a matematikát hívjuk segítségül a mérlegeléshez. Írjuk össze a pro és kontra érveket minden választási lehetőségre érvényesen. Vessünk papírra minden előnyt és hátrányt, még azokat is, amelyeket annyira nem is tartunk hangsúlyosnak, hiszen nem véletlenül jutott az eszünkbe. Leírva már világosabbá válhat melyik lehetőség mellett sorakozik több érv, és ez segíthet meghozni a legmegfelelőbb döntést az ügyben.
Kerüljük a kapkodást
A nagy döntéseket nem lehet meghozni kutyafuttában, elsietni nem tanácsos semmi ilyesmit. Adjunk magunknak elég időt a téma körül járásához, hogy felszínre bukkanhasson minden lényeges információ, ami a megfelelő döntés meghozatalához szükséges. Kikérhetjük a témában járatos barátok, rokonok, ismerősök véleményét is, ügyelve arra, hogy az információgyűjtés ne menjen át halogatásba. Ebben a segítségünkre lehet a korábban kitűzött határidők kijelölése, ezek nélkül könnyen elkövethetjük a hibát, hogy egyáltalán nem is foglalkozunk a témával, csak várjuk, hogy majd valahogy megoldja önmagát vagy valaki más majd dönt helyettünk. A sorsunk és a döntéseink a kezünkben vannak.
Katona Andrea
**********
Képek forrása: Canva
Tetszett a bejegyzés? Ne felejtsd el kedvelni, megosztani!
További érdekes, tartalmas cikkekért görgess tovább!
Nem szeretnél lemaradni a legfrissebb cikkekről?
Kérd hírlevelünket, amelyre ezen a linken tudsz feliratkozni: Női Szalon hírlevél
Köszönjük, hogy itt vagy és olvasod a Női Szalon magazint!