Az érett bőr fokozott odafigyelést igényel. Mutatunk 3 növényi olajat, amelyek lassítják a bőr öregedését, elhalványítják a ráncokat, az esetleges bőrhibákat, és újra hidratáltá, rugalmassá varázsolják.
Genetikától és az életmódtól függően a bőr már 35 éves kor felett extra gondoskodást igényel. A kor előrehaladtával csökken a bőr természetes kollagén- és hialuronsav-tartalma, ami bizony kiszáradáshoz, rugalmatlansághoz, ráncosodáshoz, megereszkedéshez vezethet, amik az érett bőr jellemzői.
Manapság rengeteg lehetőséged van, de ha szeretnéd inkább mellőzni a különböző kémiai anyagokkal készült termékeket, és inkább a természetes megoldásokat részesíted előnyben, akkor ajánlott inkább a növényi olajokkal kísérletezned. A hidegen sajtolt olajok kitűnő megoldást jelenthetnek, mert a készítés során nem veszítik el az értékes hatóanyagaikat. Ha szeretnéd felvenni a harcot az érett bőrrel, ezzel a 3 növényi olajjal megteheted:
Csipkebogyó olaj
A csipkebogyóolaj rengeteg vitamint, antioxidánst és esszenciális zsírsavat tartalmaz, beleértve a linolsavat és a linolénsavat, amelyek segíthetik a bőr táplálását és hidratálását. Ezek a zsírsavak segítenek megőrizni a sejtfalak erősségét. Hidratálttá és rugalmassá teszik a száraz, viszkető bőrt. Az olajban található A-vitamin vagy retinol serkenti a bőrsejtek cseréjét. Ezenfelül segít fokozni a kollagén képződést, ami nélkülözhetetlen a bőr rugalmasságához és feszességéhez. Tehát: csökkentheti az öregedés látható jeleit és segíthet a hegek és striák elhalványításában.
Az ősidők óta gyógyhatásai miatt nagyra értékelt csipkebogyóolaj fenolokat is tartalmaz, amelyekről kimutatták, hogy antivirális, antibakteriális és gombaellenes tulajdonságokkal rendelkeznek.
Mivel gyulladáscsökkentő hatással is bír, segítség lehet az olyan problémák esetén is, mint a rosacea, pikkelysömör, ekcéma és bőrgyulladás. Sőt, csökkenti az UV-sugárzás negatív hatásait és a hiperpigmentációt is.
A gyulladáscsökkentő hatása belsőleg alkalmazva is érvényes. Kiváló immunerősítő is, ugyanis a csipkebogyó nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint, majdnem 50-szer annyit, mint a citrom. Sokan használják megfázásra, valamint olyan panaszokra, mint a magas vérnyomás, érelmeszesedés, és szívproblémák.
Hogyan kell használni a csipkebogyó olajat?
Legfeljebb naponta kétszer vigyél fel egy kis mennyiségű olajat a problémás területre és alaposan masszírozd be.
Nem árt tudni, hogy a csipkebogyó olaj gyorsan avasodhat. Az eltarthatósági idő meghosszabbítása érdekében hűvös, sötét helyen tárold.
Vannak lehetséges mellékhatásai?
Fordulj orvoshoz, ha a következőket tapasztalod:
- vörös, viszkető bőr
- viszkető, könnyező szemek
- kaparó torok
- hányinger
- hányás
- súlyos allergiás reakció esetén anafilaxia lehetséges, ezért azonnal fordulj orvoshoz, ha légzési nehézséget tapasztalsz
- duzzadt száj, torok vagy arc
- gyors szívverés
- gyomorfájdalom
Szőlőmagolaj
A szőlőmagolaj kiváló gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik. A benne található nagy mennyiségű E-vitamin, omega-6 zsírsavak, és a többszörösen telítetlen zsírsavak népszerűvé tették szépségápolásban és az egészségmegőrzésben is.
Külső használata során segít megfiatalítani a bőrt és gátolja az öregedést. Antimikrobiális tulajdonságai miatt egyesek az aknés, pattanásos bőr jótevőjeként tekintenek rá. Puhábbá és rugalmasabbá teszi a bőrt és megvédi az UV-sugarak károsodásától.
Mivel a szőlőmagolaj népszerű alternatív étolaj lett, így akár a konyhádban található alapanyagokhoz is tartozhat. Magas antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, így hozzájárul a szervezetben a szabad gyökök károsodott sejtjeinek csökkentéséhez. Ez a védelem segít megelőzni a szív- és érrendszeri és bizonyos rákos megbetegedéseket, továbbá csökkenti a gyulladást, valamint a vérrögképződés kockázatát. Végezetül: növeli a “jó” HDL és csökkenti a “rossz” LDL szintet.
Hogyan kell használni a szőlőmagolajat?
Vásárolhatsz tiszta szőlőmagolajat, és használhatod szérumként az arcra, lefekvés előtt. Ahogy a legtöbb növényi olajat, ezt is hozzáadhatod a testápolódhoz vagy az arckrémedhez. Masszázsolajnak is kitűnő, így érdemes lehet átmasszírozni vele a dekoltázsodat vagy a problémásnak ítélt területeket.
Ha belsőleg kívánod használni, kapszulaként is szedheted, és ebben az esetben kövesd a szedési útmutatóját. Amennyiben a folyékony formáját választod, akkor elég napi szinten 1 evőkanál belőle.
Vannak lehetséges mellékhatásai?
Hacsak nem vagy rá allergiás kicsi a kockázata a használatának. Külső alkalmazás előtt ajánlott bőrtesztet végezni.
Ellenjavallatok:
A Healthline szerint nem biztonságos szőlőmagolaj fogyasztása abban az esetben, ha vérbetegségben szenvedsz, műtét előtt állsz, vagy vérhígító gyógyszereket szedsz, illetve koleretikus (epehajtó) hatása miatt nem alkalmazható epekő- és epehólyaghurut fennállása esetén sem.
Búzacsíra olaj
A búzacsíra egyaránt használható a szépségápolásban és táplálék-kiegészítőként. Nagy mennyiségű E-vitamint tartalmaz, amely antioxidáns tulajdonságokkal rendelkező esszenciális tápanyag. Ez az olaj fokozza a kollagéntermelést, ami fiatalosabb bőrt eredményez azáltal, hogy csökkenti a ráncokat és az öregedés egyéb jeleit. Számos szépségápolási termékben bőrpuhítóként van jelen.
A szakértők szerint a búzacsíra táplálék-kiegészítőként kiváló tápértékkel rendelkezik. Remek forrása a magnéziumnak, cinknek, tiaminnak, folsavnak, káliumnak és foszfornak. Segíthet az immunitás erősítésében, valamint a szív és a szív- és érrendszer egészségének megőrzésében.
Magas antioxidáns tartalma csökkenti a szabadgyökök mennyiségét a szervezetben. Bár még nem támasztotta alá elég kutatás, de egyesek szerint javítja a vérnyomást, segíti az agyműködést, az emésztést és szabályozza a koleszterinszintet. Némely kutatások azt sugallják, hogy a búzacsíra segíthet a menopauza tüneteinek kezelésében is.
Hogyan kell használni a búzacsíraolajat?
Természetesen ez az olaj is alkalmazható önmagában, helyileg alkalmazva, illetve masszázsolajként is funkcionál, de kombinálhatod más esszenciális olajokkal is, akárcsak a mindennap használt krémeddel is.
Ha a szervezedet támogatnád vele, használhatod főzéshez vagy kapszula formájában a szedési útmutatót követve. Ha a folyékony formát választod, abból elegendő napi szinten egy evőkanál.
A búzacsíraolaj nagyon hamar megavasodhat, éppen ezért célszerű hűtőszekrényben tartani, akárcsak a búzacsíraolaj kapszulákat is.
Vannak lehetséges mellékhatásai?
A gluténérzékeny vagy gluténallergiás emberek kerüljék a búzacsíra-kiegészítőket, mivel glutént tartalmaz.
Az alacsony szénhidráttartalmú étrendet követőknek figyelniük kell a bevitt búzacsíra mennyiségére. Egy csésze közel 60 gramm szénhidrátot tartalmaz.
A búzacsíraolaj gazdag trigliceridekben. A szívbetegségben szenvedőknek, valamint a szívbetegség magas kockázatának kitett embereknek ellenőrizniük kell bevitel mennyiségét, ugyanis a magas trigliceridszint káros egészségügyi hatásokkal jár: elősegíti a vérereket elzáró lerakódások, plakkok kialakulását.
A búzacsíra kivonat enyhe mellékhatásokat okozhat néhány embernél. Ezek közé tartozik a hasmenés, hányinger, gázképződés és szédülés.
Fontos
Mielőtt bármelyik olajat belsőleg vagy külsőleg használni kezdenéd, beszélj a házi orvosoddal vagy bőrgyógyászoddal.
Bár általában minden bőrtípusra biztonságos az itt felsorolt olajok külső használata, az első előtt nem árt a kézfejeden vagy a csuklódon, egy kis felületen tesztet végezni, amiből kiderülhet, ha allergiás vagy rá. Amennyiben 24 óra elteltével nem jelentkezett panasz, akkor használhatod.
Nem mindegyik forgalmazott olaj alkalmas belső használatra, ezért, ha ezzel a céllal vásárolnád, győződj meg arról, hogy az általad megvásárolni kívánt termék biztosan fogyasztható, és annak fényében kövesd a hozzá tartozó szedési/felhasználási útmutatót.
Wadolowski-Balogh Orsolya
**********
Források: képek/Canva és itt, itt, itt valamint innen
Tetszett a bejegyzés? Ne felejtsd el kedvelni, megosztani!
További érdekes, tartalmas cikkekért görgess tovább!
Nem szeretnél lemaradni a legfrissebb cikkekről?
Kérd hírlevelünket, amelyre ezen a linken tudsz feliratkozni: Női Szalon hírlevél
Köszönjük, hogy itt vagy és olvasod a Női Szalon magazint!