Az íny visszahúzódása, a gyenge markolási erő, a nyak- vagy hátfájás mind-mind a csontritkulás tünetei. Bármelyiket is tapasztalod, ne vedd félvállról, és ami a legfontosabb: mielőbb keresd fel az orvosodat!
A csontritkulás olyan állapot, ami miatt a csontok elvékonyodnak, meggyengülnek és törékennyé válnak. A Nemzetközi Oszteoporózis Alapítvány adatai szerint világszerte az 50 év feletti nők 21,2 százalékát és az azonos korú férfiak 6,3 százalékát érinti.
A csontok nagyon erősek, élő szövetből állnak, de folyamatosan bomlanak és újjáépülnek. Egészen a 20-as évek elejéig a szervezet gyorsabban képes új csontot létrehozni, mint ahogy a régi csontszövetet lebontani. De ez a folyamat lelassul, ahogy idősödik az ember. Az életkor előrehaladtával a csontok porózusabbá és törékenyebbé válhatnak, ami csontritkuláshoz vezethet, és növelheti a csonttörések kockázatát. A tünetek és kockázati tényezők megismerése segíthet megőrizni csontjaid egészségét.
Az oszteoporózis tünetei
A csontritkulás korai szakaszában történő kezelés a legjobb módja a súlyosabb következmények, például a csonttörések vagy a csontfájdalom megelőzésének. Tehát, milyen típusú tünetekre kell figyelned?
A korai stádiumú csontritkulás jelei és tünetei
A csontvesztés korai, észlelhető jelei ritkák. Az emberek gyakran nem tudják, hogy gyengék a csontjaik, amíg el nem törték a csípőjüket, a csuklójukat vagy más csontjukat.
Néhány jel és tünet azonban potenciális csontvesztésre utalhat, mint például:
Visszahúzódó íny. Az íny visszahúzódhat, ha az állkapocs csontja „fogyásnak” indul.
Gyengébb fogási képesség. Egy a posztmenopauzás nők, és az általános csont ásványi anyag-sűrűségével foglalkozó tanulmányban a kutatók azt találták, hogy a markolás csökkent erőssége összefügg az alacsony csont ásványianyag-sűrűséggel. Ezenkívül az alacsonyabb fogási szilárdság növelheti az esések kockázatát.
Gyenge és törékeny körmök. A köröm erőssége jelezheti a csontok egészségét. De más tényezőket is figyelembe kell venni, amelyek befolyásolhatják a körmök állapotát, például a nagyon meleg vagy hideg hőmérsékletnek való kitettség, a körömlakklemosó vagy a gél lakk rendszeres használata, valamint a hosszú ideig tartó vízben ázás.
A csontsűrűség változásán kívül az oszteoporózis általában nem okoz sok kezdeti tünetet. A legjobb megoldás a betegség korai stádiumban történő kimutatására, ha felkeresed az orvosodat és kivizsgálást kérsz.
A későbbi oszteoporózis jelei és tünetei
Amint a csonttömeg tovább csökken, nyilvánvalóbb tüneteket tapasztalhatsz, mint például:
Magasságvesztés. A gerinc rövidebbé válhat az ún. kompressziós csigolyaösszeroppanások miatt. Ez a csontritkulás egyik legszembetűnőbb tünete.
Esésből származó törés. A törés a törékeny csontok egyik leggyakoribb jele. A törések előfordulhatnak esés vagy kisebb mozgás, például a járdaszegélyről való lelépés miatt. Egyes csontritkulásos töréseket akár erős tüsszögés vagy köhögés is kiválthatja.
Hát- vagy nyakfájás. Az oszteoporózis a gerinc kompressziós töréseit okozhatja. Ezek a törések nagyon fájdalmasak lehetnek, mert az összeesett csigolyák becsíphetik a gerincvelő idegeit. A fájdalom az enyhe érzékenységtől a bénító fájdalomérzetig terjedhetnek.
Hajlott testtartás vagy törés. A csigolyák összenyomódása a hát felső részének enyhe meggörbülését is okozhatja. A görnyedt hátat kyphosisnak nevezik, amely hát- és nyakfájdalmat okozhat. Még a légzést is befolyásolhatja a légutakra nehezedő extra nyomás és a tüdő korlátozott tágulása miatt.
Melyek a csontritkulás kockázati tényezői?
Férfiaknál és nőknél is kialakulhat csontritkulás, de ez az állapot gyakrabban fordul elő nőknél, mivel sokszor az öregedéssel fellépő hormonális változások okozzák.
Az oszteoporózis gyakori kockázati tényezői a következők:
- Idősebb kor
- 45 éves kor előtti menopauza
- Petefészkek eltávolítása 45 éves kor előtt
- Alacsony tesztoszteronszint a férfiaknál
- Alacsony ösztrogénszint a nőknél
- Bizonyos hormonszintet csökkentő gyógyszerek szedése
- Dohányzás
- Genetikai hajlam
- Gyakori alkoholfogyasztás
- Mozgásszegény életmód
Bizonyos egészségügyi állapotok szintén növelhetik a csontritkulás kockázatát:
- Veseelégtelenség
- D-vitamin hiány
- Cukorbetegség
- Pajzsmirigy-túlműködés
- Mellékpajzsmirigy túlműködés
- Reumatoid arthritis
- Demencia
- Korábbi emlőrák
- Cisztás fibrózis
- Sarlósejtes vérszegénység
- Gyulladásos bélbetegség vagy cöliákia okozta felszívódási zavar
Az immunszuppresszív gyógyszerek és szteroidok, például a prednizon szedése szintén növelheti a csontritkulás kockázatát. Pajzsmirigy-pótló kezelés (ha az adag túl magas) ugyancsak fokozza ezt a kockázatot.
Hogyan diagnosztizálható a csontritkulás?
Kezelőorvosod a csontsűrűség mérésével észlelheti a csontritkulást. A DEXA vizsgálat, avagy a kettős röntgensugaras csontsűrűség vizsgálat során egy gép átvizsgálja a csípőt és a gerincet, hogy meghatározza, milyen sűrűek a csontjaid a nemedhez és korodhoz képest.
Egy másik típusú képalkotó vizsgálat, amelyet az orvosok használhatnak a csontritkulás diagnosztizálására vagy megerősítésére az az ultrahangos vizsgálat.
Milyen szövődményei vannak az oszteoporózisnak?
Az oszteoporózis növelheti a csonttörések, különösen a csukló-, gerinc- vagy csípőtörések kockázatát.
A Nemzetközi Oszteoporózis Alapítvány szerint világszerte minden harmadik nő és minden ötödik 50 év feletti férfi tapasztal csontritkulásos törést. Egyes esetekben a csonttörések műtétet igényelhetnek.
Egy kutatás szerint a csonttörések növelhetik a rokkantság vagy a halál kockázatát. A csípőtáji törések esetén 15-20 százalékkal nő a halálozás egy éven belül, különösen a férfiak körében.
Ezenfelül, az oszteoporózis csontfájdalmat is okozhat, ami befolyásolhatja a napi tevékenységek végzésének képességét.
Hogyan kezelhető a csontritkulás?
Az oszteoporózis kezelése olyan gyógyszereket tartalmaz, amelyek elősegítik a csonttömeg felépítését. Ezek a gyógyszerek gyakran hormonális hatást fejtenek ki, és ösztrogénként hatnak a szervezetben, hogy ösztönözzék a csontnövekedést.
De ott van még a kifoplasztika a törések sebészeti kezelésére. A kifoplasztika kis bemetszéssel egy kis ballon behelyezését jelenti az összeesett csigolyákba, hogy helyreállítsa a gerinc magasságát és működését. Ezután léggömböt folyékony cementtel helyettesítik, ami ismét erőssé teszi a csontot.
Megelőzhető a csontritkulás?
Fontos lépéseket tenni a csontvesztés megelőzésére és a csontsűrűség fenntartására.
Ilyen módszerek például:
Rendszeres testmozgás: tánc, séta, lépcsőzés, súlyzós gyakorlatok
Elliptikus tréner használata
Elegendő kalcium fogyasztása: A National Institutes of Health szerint egy felnőttnek átlagosan körülbelül 1000 mg kalciumra van szüksége naponta. Ez azonban az életszakasztól és a kalciumszükséglettől függően változhat.
A kalciumban gazdag élelmiszerek a következők:
- alacsony zsírtartalmú tejtermékek
- szardínia és lazac
- brokkoli
- bab vagy hüvelyesek
- kelkáposzta
- gabonapelyhek
Szedj elegendő D-vitamint: a D-vitamin létfontosságú a kalcium felszívódásához. A legtöbb embernek minimum 400 mg D-vitaminra van szüksége naponta. Ezenkívül a 10 és 15 perc közötti napozás serkentheti a D-vitamin termelést. A Skin Cancer Foundation szerint elegendő, ha hetente kétszer-háromszor fényvédő használata mellett napfürdőzöl.
Továbbá az olyan élelmiszerek, mint a tej, a tojássárgája és a lazac, szintén tartalmaznak D-vitamint.
Akadályozd meg az eséseket. Segíthet megelőzni a beltéri leesést, ha:
- csúszásmentes cipőt és zoknit viselsz
- a helyiségek megfelelően vannak megvilágítva
- ügyelsz arra, hogy a szőnyegek a padlóhoz legyenek ragasztva
- kislámpát vagy zseblámpát tartasz az ágyad mellett
- kapaszkodókat helyezel el a fürdőszobában
- megszünteted a rendetlenséget azokon területeken, ahol gyakran megfordulsz
A szabadban történő esés megelőzésének módjai a következők:
- támogató eszközök, például bot vagy sétáló használata
- gumitalpú cipő viselése
- füvön sétálás, ha nedves a járda
- a jeges járdák sózása
- a rossz látás miatt megfelelő dioptriás szemüveg viselése szintén hasznos megelőző intézkedés.
Ezenfelül egyes gyakorlatok segíthetik az egyensúly megtartását, és a markolás erejének fokozását, miközben otthon vagy kint sétálsz. Fontold meg, hogy időpontot kérsz egy fizikoterapeutához, hogy segítsen az igényeire szabott egyensúlytréning program elkészítésében.
Wadolowski-Balogh Orsolya
**********
Források: Képek/Canva és innen
Tetszett a bejegyzés? Ne felejtsd el kedvelni, megosztani!
További érdekes, tartalmas cikkekért görgess tovább!
Nem szeretnél lemaradni a legfrissebb cikkekről?
Kérd hírlevelünket, amelyre ezen a linken tudsz feliratkozni: Női Szalon hírlevél
Köszönjük, hogy itt vagy és olvasod a Női Szalon magazint!