A ligetszépe olaj hatékonyan veszi fel a küzdelmet a ráncokkal, az érett, száraz, rugalmatlan arcbőrrel, valamint a hajhullással, és olyan női problémákkal, mint a menstruációs fájdalmak vagy a menopauza okozta hőhullámok.
A ligetszépe olaj az Észak-Amerikában őshonos ligetszépe virágok (Oenothera Bennis) magjából készül. Linolénsavat, gamma-linolénsavat és E-vitamint tartalmaz. Vény nélkül kapható kapszula formájában a legtöbb gyógyszertárban, valamint drogériában is meg lehet megvásárolni. Általában étrendkiegészítőként vagy kozmetikai céllal, helyileg alkalmazzák.
Gyógyító előnyei a gamma-linolénsav (GLA) tartalmának köszönhető, ami valójában omega-6 zsírsav. Az ilyen esszenciális zsírsavak szükségesek az egészség megőrzéséhez, de a szervezet nem tudja előállítani, és csak táplálék útján lehet bevinni őket. Tevékenységük sokrétű, és magában foglalja a bőr egészségének, a hajnövekedésnek a fokozását, valamint a csontok egészségének megőrzését. Olyan szerteágazó a használata, hogy érdemes alaposan körbejárni a lehetőségeket!
Lássuk, miben lehet még a segítségedre a ligetszépe olaj?
- Csodát tesz a bőrrel
A ligetszépe olajban lévő GLA regenerálhatja a bőr szerkezetét és javíthatja a működését. Mivel a bőr önmagában nem képes GLA-t termelni, az olaj alkalmazása segíthet az egészségének megőrzésében. Nemcsak simává, hanem rugalmassá, hidratáltá, és ellenállóbbá teszi a bőrt, és megszüntetheti az érdességét. Táplálja az érett, feszességet vesztett arcbőrt, és eredményesen veszi fel a harcot a pirosodással, a ráncokkal, akárcsak a szem alatti karikákkal. De nagyon jó barátja a pattanásos, gyulladt, aknés bőrfelületnek is.
Ráadásul az olyan bőrbetegségekkel is sikeresen felveheti a harcot, mint a rosacea és az ekcéma, mivel a ligetszépe olaj enyhíti a gyulladást, a szárazságot, a hámlást, a viszketést, a bőrpírt, illetve az általános érzékenységet.
- Hajerősítő tulajdonsággal is bír
Aki szépészeti előnyei miatt kívánja alkalmazni, az számíthat egy másik különösen előnyös tulajdonságára: erősíti a hajat. Ápolja, hidratálja, táplálja a fejbőrt, illetve csillapítja a viszketést, a gyulladást, és megakadályozza a kiszáradást, így megszüntetheti a hajhullást, miközben megerősíti és megvastagítja a hajszálakat.
- Enyhíti a premenstruációs fájdalmat
A ligetszépe olaj minimalizálhatja a menstruációval járó tüneteket, mint amilyenek a hasi görcsök, az ingerlékenység, és a depresszió. Sőt, eredményes lehet az ezidőtájt fellépő mellfájdalommal, mellérzékenységgel szemben is.
- Csökkenti a hőhullámokat
A 45 és 60 éves kor között jelentkező menopauza sokak életét megnehezíti, ám a ligetszépe olaj csökkentheti a hőhullámok súlyosságát. Egy 2021-es tanulmány arról számol be, hogy a ligetszépe olajat fogyasztók a menopauza alatt ritkábban tapasztaltak hőhullámokat, de ha mégis, az jóval enyhébb volt a korábbi esetekhez képest.
- Javítja a szív egészségét
A magas vérzsírszint a szívbetegségek egyik fő kockázati tényezője, mivel eltömítheti az artériákat. A ligetszépe olaj csökkentheti a vér „rossz” koleszterinszintjét az LDL-t, illetve a vérlemezkék csomósodását, és növelheti a „jó” HDL-koleszterinszintet. Éppen emiatt sikeresen felveheti a harcot a vérrögökkel szemben is, és mérsékli azok kialakulásának kockázatát.
- Csillapítja az idegfájdalmat
A perifériás neuropátia a cukorbetegség és más panaszok gyakori mellékhatása. A ligetszépe olaj csökkentheti az olyan tüneteket, mint amilyen meleg és hideg érzékenység, a zsibbadtság, a bizsergés, a gyengeség. Emellett javítja az idegek vérellátását és elősegíti a fejlődésüket.
- Enyhítheti csontfájdalmat
A csontfájdalmat gyakran a rheumatoid arthritis, egy krónikus gyulladásos betegség okozza. A ligetszépe olaj képes mérsékelni a reumát, és azzal együtt a fájdalmat.
Milyen esetben nem szabad alkalmazni a ligetszépe olajat?
Nem árt tudni, hogy a ligetszépe olaj kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel. Például, vérhígító szedése esetén fokozhatja a vérzést. Továbbá csökkentheti a vérnyomást, ezért nem szabad vérnyomáscsökkentő szedése mellett fogyasztani.
Lehetséges mellékhatások
Mint mindennek, úgy a ligetszépe olajnak is lehetnek mellékhatásai, amik általában enyhék. Belső használat esetén ezek lehetnek gyomorpanaszok, gyomorfájdalom, fejfájás, bőrkiütés, és légzési nehézség.
Külső használat esetén, ritka esetekben allergiás reakciót válthat ki. Ezért mielőtt felvinnéd az arcodra, célszerű előtte a tested egy másik területén tesztelni, például a kézfejeden.
Hogyan használd?
A lágykapszula adagolási ajánlások eltérőek. A legáltalánosabb szedési javallat az a napi 1-3 500 mg-os kapszula bevétele.
Ha olaj formában szeretnéd felvinni az arcodra, nincs más dolgod, mint megtisztítani az arcbőrödet, majd néhány csepp olajat a még enyhén nedves bőrödbe bemasszírozni. A magas linolsavtartalmának köszönhetően gyorsan felszívódik.
Amennyiben a hajadat szeretnéd vele kezelésbe venni kívülről, készíthetsz hajpakolást. Ezt úgy teheted meg, hogy néhány csepp olajat bemasszírozol a száraz fejbőrödbe, de természetesen a hajad teljes hosszára is juthat az olajból. Hagyd rajta legalább 30 percig. Utána pedig mosd meg úgy, ahogy általában szoktad.
Fontos: Ajánlott előbb kikérni a házi orvosunk véleményét, mielőtt belsőleg alkalmazni kezdenénk a ligetszépe olajat.
Wadolowski-Balogh Orsolya
**********
Források: képek/Canva, innen és itt
Tetszett a bejegyzés? Ne felejtsd el kedvelni, megosztani!
További érdekes, tartalmas cikkekért görgess tovább!
Nem szeretnél lemaradni a legfrissebb cikkekről?
Kérd hírlevelünket, amelyre ezen a linken tudsz feliratkozni: Női Szalon hírlevél
Köszönjük, hogy itt vagy és olvasod a Női Szalon magazint!