A cickafarkfű jótékony hatással van a sebgyógyulásra, a különböző gyulladásokra, az emésztési problémákra, az agyi betegségekre, ráadásul a nők csodaszereként tartják számon!
A cickafarkot (Achillea millefolium) évezredek óta használják potenciális egészségügyi előnyei miatt. Valójában a neve, az Achillea a harcos Akhilleuszra utal a görög mitológiában, mivel cickafarkfűvel kezelte a katonái sebeit. Az Achilleának 140 különböző faja van, amelyeket fürtös virágai és aromás levelei jellemeznek.
A tanulmányok azt mutatják, hogy ennek a növénynek különféle előnyei lehetnek gyógyteaként, kivonatként vagy illóolajként. Így nem is olyan meglepő, hogy a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógynövény Szakosztálya 2022-ben a cickafarkat választotta az év gyógynövényének.
Megmutatjuk, miért olyan sokoldalú a cickafarkfű:
1. Elősegítheti a sebgyógyulást
Az ókori Görögország óta cickafarkat használtak borogatásokhoz és kenőcsökhöz a sebek kezelésére. A kivonata gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, amely elősegíti a sebgyógyulást. Ezenkívül a cickafarklevél-kivonat növelheti a fibroblasztok számát, amik a kötőszövet regenerációjáért felelős sejtek, és segítik a szervezetet a sérülésekből való felépülésben. Mi több, egy 2 hetes, 140 nő bevonásával végzett vizsgálat azt figyelte meg, hogy a cickafarkból és orbáncfűből készült kenőcs segített meggyógyítani az epiziotómiás helyeket a hüvelyfalon (a szülés során ejtett műtéti bemetszések).
2. Enyhítheti az emésztési problémákat
Régóta használják emésztési problémák, például fekélyek és irritábilis bél szindróma (IBS) kezelésére, amelyek tünetei közé tartozik a gyomorfájdalom, hasmenés, puffadás és székrekedés. Ez a gyógynövény számos flavonoidot és alkaloidot tartalmaz, amik enyhítik az emésztési panaszokat.
3. Csökkentheti a depresszió és a szorongás tüneteit
A benne található flavonoidok és alkaloidok enyhíthetik a depresszió és a szorongás tüneteit. Tanulmányok bizonyítják, hogy a növényi alapú alkaloidok csökkentik a kortikoszteron kiválasztását (a hormon, ami a krónikus stressz során termelődik).
4. Támogatja az agy egészségét
A cickafarkról kimutatták, hogy segítség lehet bizonyos agyi betegségek esetén is, mint például a sclerosis multiplex, az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór és az encephalomyelitis – az agy és a gerincvelő vírusfertőzés által okozott gyulladása. Ráadásul az is kiderült, hogy az antioxidánsai görcsoldó hatással bírnak, így segíthet az epilepsziában szenvedők számára. Még folynak a kutatások, de azt is feltételezik: a gyógynövény megelőzheti az Alzheimer- és a Parkinson-kór tüneteit, például a memóriavesztést, valamint a fizikai mozgás és az izomtónus károsodását.
5. Gyulladáscsökkentő hatással bír
Míg a gyulladás természetes testi válasz, a krónikus gyulladás sejt-, szövet- és szervkárosodáshoz vezethet. A cickafark csökkentheti a bőr- és májgyulladást, illetve hatékonyan veszi fel a harcot a zsírmájjal, a bőrfertőzésekkel, valamint a bőröregedéssel szemben. Egy kémcsőben végzett vizsgálat megállapította, hogy a cickafark kivonat nemcsak a gyulladást csökkentette, hanem növelte a bőr nedvességtartalmát is. Sőt, külsőleg alkalmazva, – például kádfürdőzésnél – a húgyúti és végbéltáji gyulladásos panaszokat is csökkentheti.
6. Javítja a keringést
A cickafark erősíti a vérkeringést és javítja a véráramlást. Kitágítja a kapillárisokat, így fokozódik a keringés. A visszér gyakori panasz, amelyet a rossz keringés okoz, ám ez a növény kiváló ennek a kellemetlen állapotnak a megelőzésére vagy kezelésére. Ezt úgy éri el, hogy eloszlatja a vérbőséget, és összehúzó tulajdonságaival tonizálja a vénák falát.
7. Jó szolgálatot tesz a női panaszok esetén
Nem véletlenül tartják a nők „csodaszerének”. Különösen hatékony az erős menstruációs vérzés csökkentésére. Ugyanakkor elősegíti az izmok tonizálását, és a méh izomtevékenységének fokozását, ami a menstruáció beindítását szolgálja. Ez egy csodálatos gyógynövény a menstruációs kimaradásban szenvedő nők számára. Ezenkívül görcsoldó és gyulladáscsökkentő hatása különösen hasznossá teszi a menstruációs görcsök enyhítésében. Ami a termékenységi problémákat illeti, a keringésre gyakorolt pozitív hatása biztosítja, hogy megfelelő mennyiségű vér kerüljön a nemi szervekbe. Ez a fokozott keringés segít megszüntetni a kismedencei panaszokat, például a PCOS-t és az endometriózist, és segít enyhíteni az ezen állapotok által okozott fájdalmat.
A cickafark ellenjavallatai és veszélyei
Bár a cickafark valószínűleg biztonságos a legtöbb ember számára, egyeseknek nem ajánlott a használata! Terhes vagy szoptató nők ne fogyasszák, mert vetélést válthat ki, és befolyásolhatja a menstruációs ciklusukat.
Ezenkívül a vérzési zavarokkal küzdő vagy vérhígítót szedőknek kerülniük kell a cickafarkfű fogyasztását, mert növelheti a vérzés kockázatát. Ugyanebből az okból kifolyólag nem szabad 2 héttel a műtét előtt és után fogyasztani a vérzésveszély miatt.
Sőt, a cickafark allergiás reakciót válthat ki a parlagfűre és más rokon növényekre az allergiával küzdőknél.
A cickafark elkészítése
A cickafark többféle formában kapható, beleértve a porokat, kenőcsöket, tinktúrákat, kivonatokat, valamint szárított leveleket és virágokat.
A levelekből és virágokból teát készíthetünk, ha 1–2 teáskanálnyit (5–10 grammot) forrásban lévő vízben 5–10 percig áztatunk. Természetesen előre elkészített teatasakokat is vásárolhatsz.
Amennyiben por formájában szeretnéd alkalmazni, hozzákeverheted turmixhoz, vízhez és gyümölcsléhez is. Illóolajaként pedig fürdővízhez, testápolóhoz vagy diffúzorhoz is hozzáadhatod.
A gyógynövény használata előtt mindig olvasd el a termék címkéjét, és érdemes előbb konzultálni a házi orvosoddal!
**********
Források: képek/Canva, itt és innen
Tetszett a bejegyzés? Ne felejtsd el kedvelni, megosztani!
Nem szeretnél lemaradni a legfrissebb történésekről? Kérd hírlevelemet: itt
Kérdésed van vagy együttműködés érdekel? Vedd fel velem a kapcsolatot: itt
A közösségi oldalakon is megtalálsz:
Női Szalon Facebook
Női Szalon Instagram
Női Szalon Pinterest