A rózsavíz története
A rózsa minden kétséget kizáróan a világ legkedveltebb virága. Számos, évszázadokra visszatekintő kultúra ismerte azokat a csodákat, amelyeket ennek a virágnak köszönhetünk. A görögök Aphrodité, a rómaiak pedig Vénusz istennő képében megtestesülve, a szerelem és a szépség szimbólumaként tekintettek rá. A görög mitológia szerint rózsabokrok nőttek Aphrodité és kedvese, Adonisz könnyeivel és vérével áztatott földből. De a mitológián kívül is találunk több figyelemreméltó okot arra, miért is vált a rózsa a halhatatlan szépség és szerelem jelképévé.
Nem csoda, hogy Egyiptom gyönyörű királynője, Kleopátra, ugyancsak rajongott a rózsavízért. A rózsavíz ereje teljesen lenyűgözte az egyiptomi szépséget. Rendszeresen fürdött rózsavízben, arcát és testét nap, mint nap ezzel a varázslatos folyadékkal kényeztette.
A 10. században a rózsavíz lepárlásának egy újfajta módja terjedt el Perzsiában. A folyamat során kétezer rózsafejet használtak fel mindössze egyetlen grammnyi rózsakivonat előállításához. A rózsavíz gyártása tehát rendkívül sok pénzt emésztett fel, ezért ezt az exkluzív árucikket kizárólag az elit engedhette meg magának.
A rózsa csodálatos hatása nyilvánvalóan felkeltette Európa figyelmét is. A rózsavízzel elegyített kenőcsök, krémek, arcfestékek és arctisztítók a középkori Európa kedvenceivé váltak. Az 1800-as évekhez közeledve a rózsából kinyert párlatokat adták hozzá valamennyi bőrápolásra szolgáló kozmetikumhoz, a világ minden táján.
Mit kell tudni a rózsavízről?
A rózsaszirmokat gőzzel desztillálva állítják elő a rózsavizet, amelynek használatát a mai Irán területéről eredeztetik, ahol nemcsak szépségápolási termékként terjedt el, de ételek és italok készítéséhez is felhasználták.
A rózsavíz gyógyászati célú használata hosszú múltra tekint vissza. Már a 7. században is alkalmazták, elsődlegesen a mai Irán területén, valamint a Közel-Kelet más országaiban is.
Továbbá az is bizonyított, hogy az észak-amerikai indián törzsek ugyancsak felhasználták különféle egészségügyi panaszok, tünetek és betegségek kezelésére.
Az antioxidánsoktól az öregedésgátlásig
A rózsavíznek rengeteg jótékony hatása ismert és minden kétséget kizáróan a szépségápolás csodás erővel bíró varázsszere. Akár zsíros, akár száraz vagy vegyes a bőrtípusunk, a rózsavizet mindenképpen érdemes a polcon tartanunk, hiszen magában őrzi a nők szépségének titkát. Ezért méltán nevezik a nők titkos fegyverének világszerte.
Fontos, hogy amikor rózsavizet vásárolunk, csakis 100 % tisztaságút vegyünk. És persze nemcsak azzal érdemes tisztában lennünk, miért is tartják számon csodaszerként, hanem azzal is, hogyan kell használnunk!
Mire jó a rózsavíz?
Bőr
A bőr testünk legnagyobb szerve, amely védőgátként szolgál az UV sugárzás, a vegyi és fizikai szennyezőanyagokkal szemben.
A rózsavízben fellelhető antioxidánsok védelmet nyújtanak a bőrsejteknek a károsodással szemben.
Gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik, ami annyit jelent, hogy képes csillapítani olyanfajta irritációkat, amelyeket például az ekcéma vagy az értágulat által előidézett bőrpír (rozácea) okoz.
Vagyis nyugtatja a bőrt és csökkenti annak vörösségét csakúgy, ahogyan gátolja a bőr felületén kialakuló barázdák és ráncok megjelenését is.
Légzés
Csillapító és gyulladáscsökkentő hatása miatt torokgyulladás esetén is hatásosan alkalmazható. Kutatások támasztják alá, hogy a torokban lévő izmokat is képes lazítani.
Szemek
Szemcseppként használva segít a szemszárazság, a kötőhártya gyulladás, a heveny könnytömlő gyulladás, a szürkehályog valamint olyan degeneratív elváltozások kezelésében, mint a pterygium (kúszóhólyag) vagy a pinguecula (a kötőhártya szemgolyót borító részének jóindulatú növedéke, mely nem terjed át a szaruhártyára).
Sebek
Fertőzést gátló és antibakteriális tulajdonsága miatt segíti a sebek tisztántartását és gyorsabb gyógyulását. Eredményesen alkalmazható égési sérülések, vágott sebek és forradások kezelésére.
Fertőzések
Ugyancsak az antiszeptikus hatásának köszönhetően, serkenti szervezetünk hisztamin termelését, ezáltal jelentős szerepet játszik a fertőzések megelőzésében, illetve kezelésében.
Agy
A rózsavízzel történő inhalálás a hangulat és a kedélyállapot javításának tradicionális módszereként ismert.
Kutatások támasztják alá antidepresszáns és szorongáscsökkentő hatását is. Segíti az elalvást és nyugodt éjszakai pihenést biztosít. Kiválóan alkalmas depresszió, valamint a stressz által okozott feszültség enyhítésére, de hasznosnak bizonyult már demencia, illetve Alzheimer-kór kezelése során is.
Fejfájás
Kedélyjavító és stresszoldó hatásának tudható be, hogy fejfájás és migrén esetén is jótékonyan hat. Aromaterápia keretében vagy egy rózsavízzel átitatott kendőt a homlokra helyezve végezhetjük a kezeléseket.
Emésztés
Kifejezetten előnyös az emésztőrendszerre nézve, ha a rózsavizet megisszuk. A rózsavíz ugyanis serkenti az epehólyag működését, ezáltal az epe ürülését is, így megakadályozza olyan, gyakori panaszok kialakulását, mint amilyen például a felfúvódás és a gyomorbántalom.
5 mód arra, hogyan építhetjük be a rózsavíz használatát a szépségápolási rutinunkba
- Turbózzuk fel az arcmaszkunkat!
Miután megtisztítottuk az arcunkat, egy vattapamacsot itassunk át rózsavízzel és csak ezt követően helyezzük fel az arcmaszkot. A rózsavíz felerősíti az arcmaszk hidratáló hatását, az arcmaszk pedig a bőr mélyebb rétegeibe is bejuttatja a rózsavizet és ezáltal annak arcsimító hatását is felerősíti.
- Használjuk arctonikként!
Cseréljük le drága arctonikunkat rózsavízre. Antibakteriális tulajdonságának köszönhetően a rózsavíz nyugtatja az irritált vagy pattanásos bőrt. Segít szabályozni a túlzott faggyútermelést és összehúzza a pórusokat. Öntsünk vagy spricceljünk egy kis rózsavizet egy vattakorongra és kenjük át vele az arcunkat – bőrünket azonnal simábbnak fogjuk érezni.
- Frissítsük fel a make-up-unkat!
Permetezzük be az arcunkat rózsavízzel, mielőtt felvinnénk rá a makeup-ot vagy frissítsük fel vele a már hosszabb ideje arcunkat fedő make-up-unkat. Hatása frissíti, lágyítja, élénkíti és tonizálja arcbőrünket.
- Frissítsük fel a hajunkat!
Adjunk két teáskanálnyi rózsavizet egy csészényi vízhez, majd a hajmosást és a hajkondicionálást követően öntsük a hajunkra, és ujjainkkal simítsuk végig vele a hajszálainkat. Ezzel nemcsak olyan hatást érünk el, mintha egy igen gyors mélykondicionálásban részesítettük volna a hajunkat, hanem csodálatos rózsaillatba is burkoljuk.
- Tartsuk egyensúlyba bőrünk pH-értékét!
Vannak napok, amikor zsírosodik a bőrünk, néha pedig száraz, mint a pergamen. A rózsavíz a legtökéletesebb kezelés bőrünk optimális állapotának fenntartásában, mivel a pH-értéket a természetes szintre igazítja és megóvja bőrünket a túlzsírosodástól vagy a kiszáradástól. Ezenfelül a rózsavíz támogatja a bőr savköpenyének megfelelő működését, amely a bőrbe jutó baktériumok, allergének, szennyező és egyéb káros anyagok elleni küzdelemben játszik fontos szerepet.
**********
Fontos: A témakörhöz kapcsolódó cikk kizárólag tájékoztató jellegű információkat tartalmaz és semmilyen körülmények között nem helyettesíti a szakorvossal illetve más képzett egészségügyi szakemberrel való előzetes konzultációt, illetve az orvosi szakvéleményt.
Források: képek/canva, itt, itt, itt, itt és innen
Tetszett a bejegyzés? Ne felejtsd el kedvelni, megosztani!
Nem szeretnél lemaradni a legfrissebb történésekről? Kérd hírlevelemet: itt
Kérdésed van vagy együttműködés érdekel? Vedd fel velem a kapcsolatot: itt
A közösségi oldalakon is megtalálsz:
Női Szalon Facebook
Női Szalon Instagram
Női Szalon Pinterest
Köszönöm szépen!
Zsuzsa/Női Szalon