A páfrányfenyőként is ismert Ginkgo biloba a világ legősibb fafajtáinak egyike. Mivel a nagy, tömeges kihalási eseményeket is túlélte, ezért ezt a fát „élő kövületként” is emlegetik. A Missouri Botanikus Kert szakemberei szerint „a Ginkgo biloba fák már 150 000 évvel ezelőtt is fellelhetők voltak a Földön”.
A fa akár 40 méteres magasságig is nőhet és 1000 évig is elélhet. Néhány Kínában található példányról úgy tartják, hogy több mint 2500 éves.
A kétlaki csodafa
A ginkgo fa kétlaki fajta, ami azt jelenti, hogy külön egyeden találhatók meg a hímivarú (porzós) és a nőivarú (termős) virágok. A magok a nőivarú példányokon fejlődnek, a pollen pedig a hímivarú fákon.
A nőivarú fákon akkor kezdenek el megjelenni a magok, miután elérik megfelelő érettségüket és a hímivarú fákról származó pollen megtermékenyíti őket. Ezek a magok később kerekded, húsos burkot növesztenek, majd ősszel a talajra hullanak. Ahogy azonban a földön a külső rétegük bomlani kezd, az avas vaj szagára emlékeztető, kellemetlen bűz árad belőlük. Éppen ezért a díszkertekbe inkább a hímivarú példányokat ültetik.
Annak ellenére, hogy az érett gyümölcse kellemetlen szagot áraszt, és fogyasztásra alkalmatlannak, ehetetlennek tartják, egyes ázsiai kultúrákban – „erősítő” tulajdonsága miatt -, ínyenc csemegének számít. Szárított leveleiből teát is lehet készíteni, azonban a ginkgo magok fogyasztása nyersen vagy pirított formában mérgező lehet, és komoly mellékhatásokkal járhat.
A ginkgo az agyagos, nyirkos, iszapos és zsíros talajt kedveli. Mélyen repedezett, barna kérgével, kétségkívül a legrendkívülibb és a legcsodálatosabb fák egyike. A természetben egyedülálló formájú, legyező alakú levelei ősszel lenyűgöző aranysárga színben pompáznak.
Ennek a fának a teljes napsütés vagy a félárnyék kedvez a legjobban, vagyis naponta minimum 4 órán át közvetlenül kell, hogy érje a napfény. Hatalmas lombkoronájával nemcsak árnyékot képes adni, de megjelenésével a táj látványának szépségét is emeli. Jól tűri a hőséget és még a városi viszonyok által előidézett légszennyeződést is kitartóan viseli.
Története
Gyógyító hatása miatt elsőként, mintegy 5000 évvel ezelőtt, az ősi Kínában használták. A leveléből készített növényi kivonatokat különféle betegségek kezelésére alkalmazták, főként az asztma tüneteinek, valamint az időskori memóriavesztés enyhítésére. De használták még az ágybavizelés megelőzésére, a szexuális energia növelésére, hólyag irritáció csillapítására valamint bélférgek által okozott fertőzések és kankó kezelésére is.
Bevezetése a nyugati világba
Engelbert Kaempfer német természettudós, orvos, felfedező és író volt az első európai, aki az 1600-as évek végén rátalált a ginkgo-ra, de a fát csak 1771-ben nevezte el Carl von Linné (eredeti latinos nevén Carolus Linnaeus) svéd természettudós, orvos és botanikus Ginkgo biloba-nak. 1784-ben hozták át Amerikába a ginkgo-t, és így került William Hamilton, amatőr növénygyűjtő és botanikus, őshonos és egzotikus növényeket felvonultató tájkertjébe (The Woodlands). Hamilton parkja arról volt híres, hogy a nagyközönség elsőként itt csodálhatta meg az Amerikában addig ismeretlen, különleges növényeket és fafajtákat.
A világörökség részévé nyilvánított Királyi Botanikus Kertben 2009-ben nem más, mint Őfelsége II. Erzsébet királynő ültetett el egy ginkgo fát, a Kew Gardens megalapításának 250. évfordulója alkalmából.
Napjainkban a ginkgo fák gyakorta megtalálhatók Észak-Amerika és Európa kertjeiben és parkjaiban. De sokszor láthatjuk ezeket a fákat templomok közelében is, mivel régóta szent növénynek tartják.
Miből tevődik össze?
Bár a kínai gyógyászatban a ginkgo levelét és a magját évezredek óta egyaránt felhasználták, a modern kutatások kizárólag a fa szárított zöld leveleiből készített kivonat alkalmazására fókuszálnak.
A tudósok több mint 40 összetevőt találtak a ginkgo-ban. Ezek közül azonban csak kettőnek – a flavonoidoknak és a terpenoidoknak – a gyógyhatásáról vannak ismereteink.
Laboratóriumi valamint állatkísérletek támasztják alá, hogy a flavonoidok az idegeket, a szívizmot, a vérereket és a retinát védik a károsodástól. A terpenoidok (ezek a növényben található ún. ginkgolidok és a bilobalidok) pedig a vérereket tágítva, javítják a véráramlást valamint csökkentik a vérlemezkék „ragacsosságát”, ezáltal kisebb lesz a vérrögök kialakulásának a kockázata is.
A Ginkgo biloba egy nagyon kedvelt összetevő, a leggyakrabban eladott növényi gyógyszerek egyike. A növény szárított zöld leveleiből nyert kivonat megvásárolható folyadék, kapszula és tabletta formájában is. Használják vérképzőszervi betegségek vagy memóriaproblémák esetén, a szív- és érrendszer megfelelő működésének elősegítésére és a szemek egészségének javítása érdekében egyaránt.
Néhány ígéretes kutatási eredmény szerint valós remény látszódik arra, hogy a Ginkgo biloba hasznos részét képezheti az Alzheimerrel küzdő betegek terápiás kezelésének.
A Ginkgo biloba számos jótékony hatást képes gyakorolni szervezetünkre, így a kognitív funkciók fejlesztésére is, mivel elősegíti a megfelelő vérkeringést az agyban, meggátolva ezzel az idegsejtek károsodását.
Néhány tanulmány azt jelzi, hogy a Ginkgo segíthet a demenciában szenvedő betegek állapotán is, bár ennek bizonyításához még további kutatásra van szükség.
Kedvezően hat a gondolkodásra, a memóriára és a szociális viselkedésre, valamint javítja a mindennapi feladatok elvégzéséhez szükséges képességet.
Jóllehet azonban, hogy egészséges emberek esetében a memória működését továbbfokozni nem igazán képes.
Néhány tanulmány során azt is kimutatták, hogy a Ginkgo javítja a glaukómában (zöldhályog) szenvedő betegek látását, illetve segíthet a makula-degenerációval küzdőknek az éleslátás hosszabb ideig tartó biztosításában.
A Ginkgo biloba 10 jótékony hatása
1. Erős antioxidánsokat tartalmaz
A Ginkgo nagy mennyiségben tartalmaz flavonoidokat és terpenoidokat, amelyek erős antioxidáns hatásukról ismertek. Ezen tulajdonságukból adódóan, védelmet nyújtanak a káros szabad gyökök által okozott oxidatív sejtkárosodással szemben. Ily módon képesek csökkenteni a rákbetegségek kockázatát is. Az agresszívan viselkedő szabadgyökök – amelyek például az étel energiává történő átalakulása vagy a szervezetünkben zajló méregtelenítés közben is termelődnek -, az egészséges sejteket is károsíthatják, hozzájárulva ezzel a betegségek kialakulásához, valamint az öregedés folyamatának felgyorsításához.
2. Segíthet a gyulladások leküzdésében
Néhány krónikus betegség során, az idő múlásával a gyulladás tartósan károsíthatja a testszöveteket és a DNS-ünket.
A Ginkgo kivonat az ízületi gyulladás, a gyulladásos bélbetegség, a daganatos megbetegedések bizonyos típusai, a szívbetegség és a stroke esetén, a gyulladás csökkenését idézi elő.
3. Javítja a keringést és segíti a szív egészséges működését
A tradicionális kínai gyógyászatban a ginkgo magokat a vesék, a máj, az agy és a tüdő energia „csatornáinak” megnyitására használták. A ginkgo-nak a szívre gyakorolt jótékony hatása legfőképpen abból az adottságából ered, hogy nagymértékben elősegíti a vér megfelelő áramlását testünkben.
4. Csökkenti a pszichés zavarok tüneteit és a demenciát
Különösen az egészséges agyi vérkeringés biztosítására gyakorolt kedvező hatásának köszönhető, hogy képes csökkenteni a szorongást, a stresszt, a vaszkuláris (éreredetű) demenciát, valamint néhány, az Alzheimer-kórhoz társítható tünetet.
5. Javítja az agyi funkciókat és a közérzetet
Néhány tanulmány azt is alátámasztani látszik, hogy a ginkgo javítja a memóriát, a szellemi teljesítményt, a figyelem összpontosítását, és ezek által jobb közérzetet is biztosít.
6. Enyhítheti a depressziót
Bár a depresszió igen összetett betegség, amelyet számos ok válthat ki, a ginkgo gyulladáscsökkentő tulajdonságából adódóan segít a szervezetnek megbirkóznia a magas stresszhormon szinttel, ezáltal némely esetben képes enyhíteni a depressziót is.
7. Támogathatja a látást és a szemek egészségét
Vérkeringést javító hatásának köszönhetően, biztosítja a megfelelő véráramlást a szemekbe, bár ez önmagában a látás javulásához még nem elégséges. Jelenleg még nem tisztázott, hogy a ginkgo javíthatja-e a látás képességét vagy lassíthatja-e a degeneratív szembetegségek lezajlásának folyamatát.
8. Alkalmazható fejfájás és migrén kezelésére
Gyulladáscsökkentő hatása és magas antioxidáns tartalma miatt eredményesen alkalmazható abban az esetben, ha a fejfájást vagy a migrént a túlzott stressz okozza. Migrént azonban a túlzottan kitágult vérerek is okozhatják, ebben az esetben a ginkgo csak kevéssé vagy egyáltalán nem képes hatni.
9. Csökkentheti a PMS tüneteit
Előzetes kutatások azt igazolják, hogy a ginkgo hatékonyan képes kezelni a premenstruációs szindróma (PMS) testi és lelki tüneteit egyaránt.
10. Segíthet a szexuális zavarok kezelésében
Néhány forrásból az is kiderül, hogy a ginkgo hatékonyan alkalmazható szexuális diszfunkciók – pl. merevedési zavar vagy csökkent libidó – kezelésére is, mivel növeli a vér nitrogén-monoxid szintjét, így a vérerek tágulásán keresztül javítja a keringést.
Gyermekek, várandós vagy szoptató kismamák, epilepsziás illetve cukorbetegek valamint vérhígítót használók számára a Ginkgo biloba használata nem javasolt.
A Ginkgo biloba lehetséges mellékhatásai: hányinger, hányás, hasmenés, szédülés, fejfájás, gyomorfájás és nyugtalanság.
Bár a ginkgo-t évszázadok óta használják különböző betegségek kezelésére, még ma sem tudjuk minden esetben pontosan, hogyan képes ezekre kifejteni jótékony hatását. Így mielőtt felsorakoztatnánk gyógynövénytárunk értékes darabjai között, feltétlenül egyeztessünk kezelőorvosunkkal.
**********
Képek forrása: canva.com
Tetszett a bejegyzés? Ne felejtsd el kedvelni, megosztani!
Nem szeretnél lemaradni a legfrissebb történésekről? Kérd hírlevelemet: itt
Kérdésed van vagy együttműködés érdekel? Vedd fel velem a kapcsolatot: itt
A közösségi oldalakon is megtalálsz:
Női Szalon Facebook
Női Szalon Instagram
Női Szalon Pinterest
Köszönöm szépen!
Zsuzsa/Női Szalon