Főoldal ÉLETMÓD ÉS INSPIRÁCIÓ Változókori hangulatingadozás, alvászavar, idegesség? 5 gyógynövénytea, amely segíthet leküzdésükben

Változókori hangulatingadozás, alvászavar, idegesség? 5 gyógynövénytea, amely segíthet leküzdésükben

Női Szalon

A változókor okozta hormonális változások több kellemetlen panaszt is okozhatnak. A hőhullámok, izzadás, szapora szívverés mellett idegesség, hangulatingadozás, alvászavar, álmatlanság jellemzi ezt az időszakot. A hosszabb ideig fennálló alvászavar, álmatlanság krónikus fáradtsághoz, kimerültséghez, koncentrációzavarhoz vezethet és ez megnöveli a stresszhormonok szintjét.  Szerencsére vannak olyan gyógynövények, amelyek szelíd, természetes gyógymódként segíthetnek a fenti panaszok enyhítésében. Lássuk melyek ezek!

Citromfűtea

A citromfű elsősorban a nyugalom gyógynövénye. Nyugtató, idegerősítő, vegetatív harmonizáló hatással rendelkezik. Alvási zavarokra, kezdődő depresszióra, idegnyugtatásra, ideges eredetű szívpanaszokra használjuk. Serkenti a máj működését, emésztésjavító, puffadásgátló, izzasztó hatása is van. Szabályozza a pajzsmirigy működését és csökkenti a túlműködésből adódó idegességet.
Tea elkészítése: Egy csapott evőkanál (3 g) teafüvet 2,5 dl vízzel forrázzunk le és 15 perc után szűrjük le. Ne használjunk fémszűrőt.
Idegnyugtatásra, kezdődő depresszióra naponta 1-3 csészével fogyasszunk belőle étkezések között.
Alvásproblémákra  este, lefekvés előtt kortyolgassunk el egy csésze langyos teát.
Napi egy-három csészével korlátlan ideig iható.

Levendulatea

Teája idegnyugtató, görcsoldó hatású, de ismert fejfájás-csillapító, fertőtlenítő hatása is. A levendulavirágokat gyakran alkalmazzák nyugtalanság, ideges szívdobogás, alvászavarok, szorongás valamint idegi alapú gyomor- és bélbántalmak kezelésére.
Tea elkészítése: 1 kávéskanálnyi levendulavirágot 2 dl forrásban lévő vízzel leforrázunk,  5-10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Mézzel ízesíthető.

Komlótea

A komló általános nyugtató, vegetatív kiegyensúlyozó és enyhe altató hatású. Idegesség ellen, stresszoldásra, nyugtatóteaként fogyasztható. Csökkenti a központi idegrendszer fokozott ingerlékenységét, enyhíti az izomfeszülést. Enyhíti a stressz okozta a vegetatív panaszokat, különösen, ha az emésztőrendszert érintik. Kifejezetten hatásos a klimaxos eredetű nyugtalanság, hangulatingadozás, alvászavar kezelésére.

Tea elkészítése: 2 teáskanálnyi szárított komlót forrázunk le 2,5 dl forrásban lévő vízzel, 15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Mézzel édesíthető.

Álmosító hatása miatt fogyasztása nem javasolt hosszabb autóvezetés illetve nagy koncentrációt igénylő munka, egyéb tevékenység esetén. A friss tobozok érintése bőrgyulladást okozhat.

Macskagyökértea

A macskagyökér az egyik leghatásosabb nyugtató gyógynövény. Stresszoldó, idegességre, szívdobogásra, fulladásra, asztmatikus rohamra, gyomor, béltraktus idegi eredetű bántalmaira valamint változókori hangulatingadozásra is jó. Álmatlanságra, migrénes fejfájásra is ajánlott. Alvászavar esetén különösen akkor ajánlott, ha ideges kimerültség vagy szellemi túlterhelés a rossz alvás oka. A macskagyökér (valeriána) nyugtató hatású, de eközben nem okoz fáradságot, kábultságot, nem rontja a koncentrálóképességet és nem okoz függőséget sem.

Tea elkészítése: egy csapott evőkanál (3 g) teafüvet 2,5 dl vízzel forrázzunk le majd 30 perc után szűrjük le. Ne használjunk fémszűrőt.
A teakeverék nyugodt alvást biztosít. Stresszes élethelyzetekben kúraszerűen is lehet inni. Lefekvés előtt fél órával fogyasszuk, lehetőleg ízesítés nélkül. A fogyasztás kezdetekor pár napon át előfordulhat reggeli bágyadtság, de ez néhány nap alatt megszűnik. Íze és szaga kellemetlen, ezért inkább teakeverékekben (levendulával, citromfűvel) alkalmazzuk.

Antidepresszánsokkal, altatókkal, alkohollal együtt nem alkalmazható. Májbetegeknek nem ajánlott. Állandóan, folytonosan használni, valamint nagyobb adagokat bevenni a macskagyökérből nem szabad, mert émelygést, fejfájást okozhat. Terhesség és szoptatás ideje alatt valamint 12 év alatti gyermekeknek nem ajánlott.

Orbáncfűtea

Az orbáncfű az idegrendszeri panaszok enyhítésére használt egyik legfontosabb gyógynövény. Erősíti az idegeket, fokozza a stressztűrő képességet. Jelentős hangulatjavító, antidepresszáns hatása van.  Ahhoz, hogy érezhető javulást érjünk el, több hétig tartó kúra szükséges. Az időjárási frontokra érzékeny embereknél kivédi a vegetatív zavarokat. Memória- és koncentrálási zavarokban, fokozott szellemi megterhelés időszakában különösen ajánlott. Jótékony hatású lehet idegi eredetű gyomor-bélrendszeri panaszok, nyugtalan alvás esetén.

Tea elkészítése:  Egy csapott evőkanál (3 g) teafüvet 2,5 dl vízzel forrázzunk le, 15 perc után szűrjük le. Ne használjunk fémszűrőt.
Álmatlanságra lefekvés előtt igyunk belőle egy csészével. Depresszióra, idegi panaszokra napi egy csészével ajánlunk belőle az esti órákban. 6 hétig szabad folyamatosan inni, utána 4 hét szünetet kell tartani.

Terhesség, szoptatás alatt, erős vérhígító, antidepresszánsok, altatók szedése és epekő esetén, valamint gyermekeknek 12 éves kor alatt nem ajánlott. Fogamzásgátlók és fájdalomcsillapító gyógyszerek hatékonyságát csökkentheti. Használata esetén kerüljük a napozást és a szoláriumot mivel fényérzékenységet okozhat. Világos bőrűeknél allergiás kiütéseket okozhat.

A témakörhöz kapcsolódó cikk kizárólag tájékoztató jellegű információkat tartalmaz és semmilyen körülmények között nem helyettesíti a szakorvossal történő előzetes konzultációt, illetve az orvosi szakvéleményt.

Neked ajánlott >
Miért különösen fontos a magnézium a változókorban?
Neked ajánlott >
3 japán fogalom a tartalmasabb életért

**********
Források: Szabó György és Lopes-Szabó Zsuzsa: A bükki füvesember gyógynövényei és http://www.valloagnes.hu/
Tetszett a bejegyzés? Ne felejtsd el kedvelni, megosztani!
Nem szeretnél lemaradni a legfrissebb történésekről? Kérd hírlevelemet: itt
Kérdésed van vagy együttműködés érdekel? Vedd fel velem a kapcsolatot: itt
A közösségi oldalakon is megtalálsz:
Női Szalon Facebook
Női Szalon Instagram
Női Szalon Pinterest
Köszönöm szépen!
Zsuzsa/Női Szalon

ez is érdekelhet