Az időszak, amikor soha nem fázunk és gyakori kérdésünk a „Nektek nincs melegetek?” Természetes pirosítót használunk és különösebb fizikai aktivitás nélkül is tudunk izzadni.
A hőhullám a perimenopauza és a menopauza leggyakoribb tünete. Statisztikák szerint 10-ből 8 nőnél fordul elő. Gyakorisága és intenzitása nagyon változó lehet. Van akinél naponta többször, míg szerencsésebb esetben heti pár alkalommal fordul elő. Átlagosan 7 évig tart.
Mik a tünetei?
Hirtelen melegségérzet, az arc, nyak, mellkas kipirosodása, szapora pulzus és izzadás jelentkezik majd a hőhullám elmúltával hidegrázás is felléphet. Ezek a kellemetlen tünetek nappal és éjszaka is előfordulhatnak. Utóbbi esetében felébreszthetnek és megnehezítik a nyugodt, pihentető alvást. De ugyanilyen zavaró, kényelmetlen lehet, ha napközben nyilvános helyen például a munkahelyen tör ránk. Nem tudjuk pontosan mi okozza a hőhullámokat, de összefügghetnek a hormonális rendszerben, keringésben és a hipotalamuszban bekövetkező változással.
A rossz hír az, hogy elkerülni nem tudjuk…a jó hír az, hogy néhány, életmódbeli változtatással enyhíthetjük a panaszainkat.
- Réteges öltözködés, könnyű, természetes anyagú (pamut, len), lazább ruházat viselése.
- Kerülendő a dohányzás, alkoholfogyasztás és a csípős, fűszeres ételek valamint a koffein tartalmú italok fogyasztása. Figyeld meg melyek okoznak neked problémát!
- Az életünkben előforduló stresszes helyzetek tudatosabb kezelése. Elkerülni úgysem tudjuk.
- Rendszeres testmozgás. Az úszás, tánc, gyaloglás, futás mind jó választás.
- A belső feszültség csökkentése relaxációval, meditációval és gyógynövényteák fogyasztásával. Itt találod melyek azok a gyógynövények, amelyek segítenek ebben.
- A hőhullám jelentkezésekor próbáld ki a mély, lassú hasi légzést (6-8 lélegzet percenként).
- Az optimális testsúlyod elérése, fenntartása.
- Ajánlott az orvosi zsálya tea fogyasztása mivel hatékony izzadásgátló és ösztrogénszerű hatóanyagai miatt alkalmas a változókori panaszok enyhítésére. 1 teáskanálnyi zsályalevelet 2 dl forrásban lévő vízzel leforrázunk, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Magas tujontartalma miatt fogyasztása csak kúraszerűen ajánlott. 6 héten keresztül napi egy csésze, utána 4 hét szünetet kell tartani. Külsőleg is alkalmazható fürdővízben és lemosásra.
- A kozmetikumoknál keressük az un. „anti-redness” bőrpír elleni krémeket, alapozókat. Külsőleg használhatunk még nyugtató, hűsítő levendula vagy rózsa virágvizet, hidrolátumot. Permetezzük (óvd a szemeidet) az arcunkra, nyakunkra és máris érezzük a hatását. Előtte ne felejts el bőrpróbát végezni!
A bejegyzés címében említett komolyság után jöjjön egy kis lazítás! A fent felsorolt életmódbeli változtatások mellett szükségünk van arra, hogy kellő humorérzékkel, fesztelenebbül, lazábban álljunk a hőhullámainkhoz!
A témakörhöz kapcsolódó cikk kizárólag tájékoztató jellegű információkat tartalmaz és semmilyen körülmények között nem helyettesíti a szakorvossal történő előzetes konzultációt, illetve az orvosi szakvéleményt.
**********
Tetszett a bejegyzés? Ne felejtsd el kedvelni, megosztani!
Nem szeretnél lemaradni a legfrissebb történésekről? Kérd hírlevelemet: itt
Kérdésed van vagy együttműködés érdekel? Vedd fel velem a kapcsolatot: itt
A közösségi oldalakon is megtalálsz:
Női Szalon Facebook
Női Szalon Instagram
Női Szalon Pinterest
Köszönöm szépen!
Zsuzsa/Női Szalon